Ceny rowerów górskich

Rowery górskie, czyli MTB (Mountain Terrain Bike) są przeznaczone do jazdy po terenach zróżnicowanych, ciężkich (najczęściej, jak sama nazwa wskazuje – górskich). Służą głównie miłośnikom turystyki terenowej, choć jeszcze do niedawna cieszyły się ogólną popularnością i można je było spotkać nie tylko na szlakach, ale i w miastach, bowiem użytkowała je większość ludzi. Teraz, kiedy do łask powróciły rowery miejskie, świetnie przystosowane do jazdy po miejskich terenach, tak zwane „górale” wybieramy rzadziej, najczęściej wtedy, kiedy w grę wchodzi jazda po trudnym terenie, i jest to bardzo rozsądny wybór.

Rowery górskie posiadają koła od 26 do 29 cali, a ich rama jest odporna na uderzenia i zabrudzenia. Są dostępne w wersji męskiej i damskiej (górna poprzeczka ramy jest w nich nieco obniżona). Pamiętajmy, że jadąc na takim rowerze, przez cały czas utrzymujemy pozycję pochyloną (siodełko bowiem znajduje się na wysokości kierownicy lub nawet wyżej).

W przeciwieństwie do rowerów holenderskich, które wyposażone są w trzy przerzutki, rowery górskie mogą mieć nawet do 30 przerzutek, co zdecydowanie pomaga i daje komfort cykliście poruszającemu się po zróżnicowanych terenach. Dodatkowo rower (zwłaszcza ten do „zadań specjalnych”) powinien posiadać amortyzację (pełną – na koło przednie i tylne, bądź na samo przednie).

Decydując się na kupno roweru górskiego należy pamiętać, iż rower ten ma różne odmiany (a co za tym idzie, różne oznaczenia i różne ceny), dlatego zastanów się najpierw, do czego będzie ci on potrzebny i jakie tereny zamierzasz nim najczęściej pokonywać.

Najpopularniejszy rower, to MTB XC (cross – country). Jest bardzo uniwersalny, gdyż możemy przeznaczyć go zarówno do jazdy na górzystym, zróżnicowanym terenie, jak i na płaskim, polnym, leśnym, jednym słowem – każdym. Najczęściej rower ten posiada amortyzację (jeśli nie pełną, to co najmniej przednią). Ceny tych rowerów zaczynają się od ok. 1000 zł i pną się w górę (nawet do 11 – 12 tysięcy zł). Jeżeli nie jesteś bardzo wymagającym użytkownikiem, często urządzającym wyprawy rowerowe, spokojnie możesz wybrać rower w najniższej cenie, gdyż sprosta wszystkim twoim wymaganiom. Rowery posiadają dobre jakościowo hamulce, amortyzację, przerzutki (nawet do 30), są solidnie wykonane i ładnie się prezentują.

Dla osób bardziej zaawansowanych, idealne będą rowery mniej „uniwersalne”, przeznaczone do konkretnych zadań, na przykład rowery MTB Trail, które sprawdzą się świetnie na terenach zróżnicowanych, są wspaniałe zwłaszcza do pokonywania wszelkich zjazdów. Ceny zaczynają się w granicach 2 – 3 tysięcy zł.  Idealnym rowerem przeznaczonym również do zjazdów jest MTB DH, czyli rower downhillowy. Za taki rower trzeba będzie zapłacić co najmniej 5 tysięcy zł (ceny sięgają nawet 15 – 20 tysięcy zł).

Jeżeli potrzebny ci rower tylko i wyłącznie do jazdy po terenach górskich, zdecyduj się na rower MTB Enduro (znany też pod skrótem EMTB). Jest przeznaczony do ekstremalnego pokonywania podjazdów, zjazdów, dobrze sprawdzi się także na płaskich terenach. Ceny również zaczynają się w granicach 4 – 5 tysięcy zł.

Jeżeli zamierzasz jeździć rowerem głównie po leśnych, pełnych przeszkód dróżkach, wybierz rower MTB Freeride (MTB FR), świetnie sprawdzi się w przypadku ekstremalnej jazdy po ścieżkach, i nie tylko. Ceny także zaczynają się od ok. 2 tysięcy zł.