Niedrogie rowery stacjonarne do treningu

Rower stacjonarny, czy też treningowy, to bardzo przydatny sprzęt w każdym domu. Dzięki niemu w dowolnym momencie możemy popracować nad kondycją i świetną sylwetką. Decydują się na niego zarówno starsze osoby, które muszą dbać o zdrowie i dużo ćwiczyć, jak i młodzi ludzie, którzy chcą, nie wychodząc z domu, dbać o nienaganną sylwetkę i dobre samopoczucie.

Rower treningowy może być świetną alternatywą dla zwykłego roweru. Nie każdy ma odpowiednie warunki na długie wyprawy rowerowe, lub nie stać go na profesjonalny rower, natomiast dzięki rowerowi stacjonarnemu może osiągać podobne efekty jak za pomocą zwykłego roweru.

Wiele osób twierdzi jednak, że rower stacjonarny jest niezwykle nudny i nigdy nie zastąpi zwykłego roweru, za pomocą którego możemy przemierzać różne trasy, czy to miejskie czy wiejskie, czuć wiatr we włosach, obcować z przyrodą. Co prawda, to prawda, jednak zawsze możemy poradzić sobie z nudą w inny sposób! Wystarczy włączyć płytę ulubionego zespołu, telewizję, audiobooka, kurs języka obcego etc. dzięki temu nigdy nie będziemy mieć poczucia marnowania czasu, gdyż połączysz przyjemne z pożytecznym.

Pamiętajmy, że są różne rodzaje rowerów treningowych – najtańsze i najpopularniejsze, znane przez wszystkich to rowery pionowe. Ćwiczący przyjmuje w nich postawę taką jak w tradycyjnym rowerze – prostą bądź lekko pochyloną do przodu. Polecane są osobom z problemami kardiologicznymi, problemami układu krążenia, bądź chcących rzeźbić uda, i pośladki. Najprostszy i najstarszy model to pionowy mechaniczny – posiada mechaniczny system hamowania. Znajdziemy go już w granicach 100 – 200 zł, jednak ich największym minusem jest głośna praca i dość szybkie zużywanie się sprzętu. Na szczególną uwagę zasługują rowery treningowe pionowe cenionej marki Kettler, są nieco droższe (w granicach 400 zł), jednakże jest to profesjonalny, świetnie wykonany sprzęt.

Jeżeli chcesz przeznaczyć większą kwotę, wybierz rower treningowy z magnetycznym systemem hamowania, który jest dostępny już od 300 – 400 zł. Jest lepszy niż mechaniczny, ze względu na bardzo cichą pracę, a przede wszystkim dokładniejszy trening – ma większą siłę oporu, dzięki czemu musisz zużyć więcej siły. W granicach 500 zł kupisz bardzo dobry rower magnetyczny z wielofunkcyjnym komputerem umieszczonym przy kierownicy, który wyświetla takie informacje jak: prędkość, czas, pokonany dystans, puls, ilość spalonych kalorii.

Jeszcze droższe i bardziej komfortowe są rowery elektromagnetyczne. Najtańszy kupisz w granicach 700 zł.

Jeżeli masz problemy z kręgosłupem bądź chcesz ćwiczyć mięśnie brzucha, zdecyduj się na rower stacjonarny poziomy. Siedzenie w takim rowerze posiada oparcie a pedały są jak najbardziej wysunięte do przodu. Ten model jest droższy niż poprzedni, za najtańszy musimy wydać minimum 800 zł.    

Najdroższe zaś są rowery stacjonarne spinningowe (ponad 1000 zł). Są przeznaczone dla osób uprawiających wyczynowo kolarstwo.

Pamiętaj jednak o tym, iż mimo wszystko rower stacjonarny nigdy nie zastąpi prawdziwej przejażdżki rowerowej. Może zatem warto pieniądze przeznaczyć choćby na dobrej jakości, używany rower?