Używane rowery holenderskie

Coraz częściej, w naszych miejscowościach możemy zaobserwować cyklistów jeżdżących na tak zwanych holendrach. Ludzie przerzucają się z rowerów górskich, które są tak naprawdę nieodpowiednie i niewygodne do jazdy po miastach, na rowery holenderskie, dlaczego? Gdyż plusów w tych rowerach jest bardzo wiele.

Rower holenderski jest wspaniałym rozwiązaniem dla każdego, kto kocha wycieczki rowerowe, czy to po ruchliwym mieście, czy przedmieściach, czy też spokojnych drogach polnych. Pasuje zarówno do pań jak i panów. Bardzo ważny jest fakt, iż podczas jazdy holendrem, cyklista cały czas utrzymuje prostą pozycję pleców, dzięki czemu jego sylwetka pięknie się prezentuje, a co ważniejsze – dzięki temu dba o zdrowie i prosty kręgosłup. W przypadku modnych niegdyś górali, cyklista cały czas jest zgarbiony.

Holendry szczególnie przypadły do gustu kobietom w każdym wieku. Nic dziwnego, bowiem wybierając się w podróż tym rowerem, możemy śmiało założyć naszą ulubioną, zwiewną sukienkę i kapelusz, nie obawiając się, że taki strój będzie nieodpowiedni czy niewygodny. Dzięki temu, śmiało możemy używać roweru jako podstawowego środka komunikacji, którym jeździmy nie tylko dla relaksu, ale możemy jeździć nim także do pracy, sklepu etc.

Rowery te w wersji damskiej, posiadają specjalne obudowy łańcucha, dzięki którym mamy gwarancję, iż spódnica czy sukienka nigdzie się nie wkręci i nie zniszczy. Dodatkowo rowery posiadają specjalne osłonki przy tylnym błotniku, które nie pozwolą, aby zniszczył nam się płaszcz. Oczywiście pamiętajmy także, iż rowery damskie mają ramę bez górnej rury, dzięki czemu podczas wsiadania nie musimy gimnastykować się z przekładaniem nogi.

Do roweru możemy przymocować na przykład koszyk wiklinowy czy siedzonko dla dziecka. Holendry wyglądają dość masywnie – mają duże koła, błotniki, potężne ramy i dużą kierownicę, jednakże świetnie wkomponowują się w styl miejski i sprawiają, że dobrze wygląda na nim zarówno dziewczyna o drobnej budowie ciała, jak i bardziej puszysta osoba.

Rowery holenderskie nie są tanim wydatkiem ( ceny od ok. 1500 zł wzwyż), dlatego warto zastanowić się nad kupnem używanego roweru, dzięki czemu sporo zaoszczędzimy. Używane rowery holenderskie w bardzo dobrym stanie (a nawet bez śladów użytkowania) znajdziemy na wielu aukcjach, serwisach i giełdach internetowych. Ceny są znacznie niższe (już od 500 – 600 zł, do tego trzeba doliczyć ok. 50 – 100 zł za transport). Jeżeli zaś boisz się kupować w ten sposób, poszukaj w swoim mieście komisów, na których można kupić używane rowery. Dzięki temu od razu sprawdzisz w jakim stanie jest rower, jakie funkcje posiada i jak ty się na nim czujesz. Rowery holenderskie są bardzo trwałe i porządnie wykonane, dlatego nie obawiajmy się, że zakup używanego roweru będzie błędem.

Oczywiście pamiętajmy o odpowiednim dobraniu rozmiaru roweru, do naszej budowy ciała. Przyjmuje się, że osoby do 165 m powinny wybierać rower o ramie 49 cm, osoby mierzące 165 – 175 cm, powinny zdecydować się na rower o rozmiarze ramy 53 cm, ramę o 56 cm powinny wybrać osoby mierzące 175 – 190 cm, jeszcze wyższe osoby powinny zaś zdecydować się na ramę 61 cm.